Midwest Academy Of Management Elected Board Officers

Tim Peterson

Past President (2021-2022)

North Dakota State University
811 2nd Ave N
Fargo, ND 58108
Phone: 701-231-7061

Email

Arun Pillutla

President (2021-2022)
Past President (2022-2023)

St. Ambrose University
518 W. Locust Street,
Davenport, IA 52803
Phone: 563-333-6163

Email

Young Ro

Program Chair-Elect (2019-2021)
Program Chair (2021-2022)
President (2022-2023)
Past President (2023-2024)

University of Michigan-Dearborn
19000 Hubbard Drive
Dearborn, MI  48126
Phone: 734-657-3631

Ranjan Karri

Program Chair-Elect (2021-2022)
Program Chair (2022-2023)
President (2023-2024)
Past President (2024-2025)

University of Illinois Springfield
One University Plaza
Springfield, Illinois 62703-5407
Phone: 217-206-6712

Email

Barton "Bart" Sharp

Treasurer

Northern Illinois University
Barsema Hall
Dekalb, IL  60115
Phone:  815-753-6309

Email

Lesley Page

Secretary

Lewis University
One University Parkway – Unit 435
Romeoville, IL 60446-2200
Phone: 815-836-5192

Email

Carla Flores

Membership Chair

Ball State University
2000 W. University Ave.
Muncie, IN 47306
Phone: 765-285-5185

Email

Appointed Roles

Erin Hemm

Communications and Social Media

St. Ambrose University
518 W. Locust Street
Davenport, IA  52803
Phone: 309-781-6347

Email

Ben Blackford

Director of IT Operations

Northwest Missouri State University
School of Business
800 University Drive
Maryville, MO 64468
Phone: 660-562-1282

Email

Shontarius Aikens

Director of Open Conference

Concordia College – Moorhead, MN
Offutt School of Business
901 8th Street South
Moorhead, MN 56562
Phone: 218-299-3474

Email

Elected Board Members (6 Reps at Large)

Michele Heath

Representative-At-Large (2019-2022)
Track 1

Cleveland State University
Monte Ahuja College of Business
2121 Euclid Avenue, BU 420
Cleveland, OH 44115-2214
Phone: 440-864-7131

Email

Jakari N. Griffith

Representative-At-Large (2019-2022)
Track 2

Bridgewater State University
131 Summer Street
Bridgewater, MA 02325
Phone: 508-531-2223

Email

Namporn Thanetsunthorn

Representative-At-Large (2021-2023)
Track 1

Pennsylvania State University-Shenango
147 Shenango Ave.
Sharon, PA 16146
Phone: 724-983-2951

Email

K. Praveen Parboteeah

Representative-At-Large (2021-2023)
Track 2

College of Business and Economics
University of Wisconsin – Whitewater
Phone: 262-472-3971

Email

21905481621_e40df9892e_o

Rebecca Badawy

Representative-At-Large (2021-2024)
Track 1

University of Pittsburg
Mervis 382A
210 S. Bouquet St.
Pittsburgh, PA 15260

Email

Shannon Juergens

Representative-At-Large (2021-2024)
Track 2

Grand View University
1200 Grandview Ave.
Des Moines, IA 50316

Phone: 515-263-6082

Email

Committees

Executive Committee:

Members: President, President-elect/Program Chair, Treasurer, Chairs of Member Services Committee and Long-range Planning Committee.

  • Tim O. Peterson (President)
    Arun Pillutla (Program Chair/President elect)
    Bart Sharp  (Treasurer)
    Ronda Smith (MAM Membership Chair and Membership Services Committee Chair)
    Ranjan Karri (LRP Committee Chair)

Long-Range Planning Committee:

Members: Treasurer, Secretary, President, Director of IT Operations, and three representatives-at-large from Track 1.

  • Bart Sharp (Treasurer)
    Lesley Page (Secretary)
    Arun Pillutla (President)
    Ben Blackford (Director of IT Operations)
    Michele L. Heath (Rep at Large)
    Namporn Thanetsunthorn (Rep at Large)
    Becky Badawy (Rep at Large) — COMMITTEE CHAIR

Member Services Committee:

Members: Past President, Membership chairperson, Director of IT Operations, Program Chair-elect, Communication & Social Media, and three representatives-at-large from Track 2.

  • Millicent Nelson (Past President)
    Ronda Smith (MAM Membership Chair) — COMMITTEE CHAIR
    Ben Blackford (Director of IT Operations)
    Young Ro (Program Chair-elect)
    Rebecca Badawy (Communication & Social Media)
    Jakari N. Griffith (Rep at Large)
    Jennifer Moss Breen (Rep at Large)
    Richard J. Tarpey (Rep at Large)